O Aikido
Aikido i dzieci

Trening aikido dzieci

Aikido jest nie tylko sztuką walki, ale także doskonałą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Systematyczny trening aikido pozwala na prawidłowy rozwój organizmu młodego człowieka, ćwiczy koordynacje ruchową oraz charakter. Przy okazji zapoznaje się on z podstawowymi zasadami samoobrony. Dzięki swojej unikalności aikido można ćwiczyć już od najmłodszych lat, aż do wieku podeszłego. Trening grupy dziecięcej jest przeplatany ćwiczeniami korekcyjnymi, dzięki którym postawa dziecka może być odpowiednio kształtowana, co jest niezwykle ważne w tak młodym wieku.

Aikido jest jedną ze sztuk budo, w której szczególny nacisk kładzie się na nie agresywne zachowanie, a obrona w sytuacji koniecznej zawiera strategię naturalnego wykorzystania ataku przeciwnika i obrócenia go przeciwko niemu. Podczas ćwiczeń aikido, zwłaszcza z dziećmi, podejmujemy się budowania osobowości wrażliwej, zdolnej jednak do racjonalnego działania. Dzięki treningowi odbywającemu się w miłej i pogodnej atmosferze dziecko nie nabywa złych, agresywnych nawyków. Uczy się w zamian panowania nad własnymi odruchami, koordynacji ruchów, synchronizacji i swobody w ćwiczeniach z partnerem oraz przewidywania skutków działania własnego i innych. Metoda treningowa aikido przy wielkiej dbałości o psychikę dziecka nie pozostawia również w tyle jego rozwoju fizycznego. Uwzględnia ona właściwości korektywne i kompensujące wielu ćwiczeń stosowanych na zajęciach. Doskonale sprawdza się w aikido przysłowie “w zdrowym ciele zdrowy duch”, gdyż zaniedbywanie rozwoju fizycznego dziecka może być powodem degradacji cech psychicznych.

Trening aikido dzieci

Aikido dzięki swojej elastyczności, stwarza możliwość do opanowania tej sztuki walki nawet dzieciom mniej zdolnym ruchowo. Pady i przewroty, które są stałym elementem technicznym, dają dzieciom zarówno możliwość wyzwolenia zasobów energii jak i wykształcenia nawyków ruchowych mających zastosowanie w sytuacjach występujących poza salą treningową. Zajęcia aikido są również bezpieczne dla dzieci, gdyż nie stosuje się w czasie treningów z najmłodszymi takich elementów obciążających jak np. dźwignie na stawy itp.

Dzięki swoim głównym założeniom, aikido ma wielkie szanse, aby być docenione w procesie dydaktycznym zajęć pozaszkolnych a nawet szkolnych (w kilku miastach polski zajęcia aikido są prowadzone w ramach W-f) dla dzieci i młodzieży, gdyż kształci ono wszystkie te cechy umysłu, które uważane są powszechnie za pożądane i godne poszanowania.

« powrót