O Aikido
O'Sensei powiedział

O'sensei powiedział - Są to różne fragmenty mów jakich wiele wygłosił w ciągu dziesiątków lat trwania swojej kariery nauczycielskiej. Czasem bardziej techniczne, czasem filozoficzne, czasem natury etycznej, jednak mamy nadzieję, że zawsze inspirujące i pobudzające do własnej refleksji.

“Ponieważ ai (harmonia) ma wiele wspólnego z ai (miłością), postanowiłem moje budo nazwać aikido, choć słowo aiki jest o wiele starsze o wiele starsze i było zupełnie inaczej rozumiane przez dawnych wojowników.”

Aiki to nie technika, dzięki której można pokonać wroga. To metoda naprawy świata sprawiająca, że kiedyś ludzie staną się wielką rodziną.”

“Jedną z tajemnic aikido jest zespolenie z otaczającym nas wszechświatem. Ten, kto zgłębi tę tajemnicę, ma wszechświat w sobie i może wręcz powiedzieć: to ja jestem wszechświatem.

“Nigdy nie przegrywam, nawet z najszybszym przeciwnikiem. Nie dlatego, że jestem szybszy. To nie kwestia szybkości. Walka dobiega końca jeszcze przed rozpoczęciem.”

“Gdy przeciwnik próbuje walczyć ze mną, z wszechświatem, musi zburzyć harmonię mojego uniwersum. Z tego względu przegrywa, zanim zacznie walkę. Czas nie ma tu znaczenia. Nie płynie wolno ani szybko.”

Aikido nie zna oporu. Skoro się nie opiera - wygrywa.”

“Ci, którzy mają ciasny lub niemrawy umysł przegrywają już na samym wstępie.”

“Jak zatem otworzyć umysł, oczyścić serce i żyć w zgodzie z otaczającą nas Naturą? Spróbuj najpierw pobudzić w sobie serce samego Boga. To bowiem jest najczystsza Miłość, w każdej sekundzie wszechobecna w każdym zakątku kosmosu. Nie ma rozdźwięku w miłości, bo miłość nie ma wrogów. Zamglony umysł, widzący wokół siebie zastępy nieprzyjaciół, sprzeciwia się bożej woli.”

“Ten, kto się z tym nie zgadza nie zazna pojednania z wszechświatem. Jego budo jest destrukcyjne. Nie ma w nim nic budującego. Rywalizacja, chęć zwycięstwa i poczucie klęski nie mają nic wspólnego z budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Jeśli mówię niepokonany, to znaczy, że nie walczył.”

“Gdy mówię o zwycięstwie, to mam na myśli zwycięstwo nad umysłem. Spokojny i otwarty umysł to cel, do którego zawsze powinieneś dążyć.”

“To nie jest tylko teoria. Zacznij ćwiczyć. Dopiero wtedy poznasz siłę zespolenia z Naturą.”

“Nie patrz przeciwnikowi w oczy, bo zniewolą twój umysł. Nie patrz na jego miecz, bo od miecza zginiesz. Nie patrz na niego, bo stracisz spokój ducha. W prawdziwym budo ty sam wabisz przeciwnika. To wszystko, co musisz zrobić. Mogę nawet stać tyłem do niego. Gdy zada cios, zrani się własnym ciosem, bowiem jestem niczym innym, jak cząstką wszechświata. Kiedy stoję, przeciwnik przyjdzie do mnie. Przed Ueshibą z aikido nie ma ni czasu, ni przestrzeni - jest tylko wszechświat. Ueshiba z aikido nie ma też żadnych wrogów. Mylisz się, jeśli sądzisz, że budo ci pozwoli wygrać z najtęższym przeciwnikiem. W prawdziwym budo nie ma przeciwników. Prawdziwe budo łączy się z wszechświatem.”

“Myśl o tym, aby nieść pokój ludziom na całej ziemi, a nie o tym, by nabrać siły i gromić zastępy wrogów.”

“Kiedy ktoś pyta, czy główne zasady Aiki Budo zaczerpnąłem z jakiejś religii, odpowiadam mu nie. Moje zasady wzbogacają wiarę i czynią ją pełniejszą.”

“Atakowany - zawsze i wszędzie zachowuje kamienny spokój. Nie myślę o życiu i śmierci. Wszystko zostawiam Bogu. Oderwij się od życia i oderwij od śmierci. Zostaw to w Jego rękach - nie tylko podczas walki lecz także na co dzień.”

“Prawdziwe budo to przejaw miłości. Niesiesz dar życia i nie pragniesz niczyjej krzywdy ani śmierci. Miłość, jak boski strażnik, strzeże dosłownie wszystkiego. Nic bez niej nie może istnieć. Aikido to urzeczywistnienie miłości.”

“Nie szukam towarzystwa ludzi. Z kim zatem wole przebywać? Z Bogiem. Świat nie stanie się lepszy przez to, że ludzie obcują ze sobą, mówiąc i robiąc różne, całkiem nie potrzebne rzeczy. Źli czy dobrzy - jesteśmy jedną wielką rodziną. Aikido odrzuca wszelkie zależności. W aikido nie ma pojęcia dobra i zła. Aikido to ciągły rozwój i dbałość o unię z wszechświatem.”

“W aikido kontrolujemy umysł przeciwnika zanim dojdzie do konfrontacji. Wabimy go ku sobie. W tym stanie ducha możemy iść przez życie z własną wizją świata.”

“Modlimy się żarliwie o zaniechanie wszelkiej walki. Dlatego też obowiązuje ścisły zakaz zawodów w aikido. Miłość jest naszym orężem, a pokój - rozwiązaniem. Siłą miłości zniewalamy naszych przeciwników. Miłość działa oczyszczająco.”

Aikido trzeba postrzegać najpierw jako budo, potem zaś jako sposób na stworzenie jednej Wielkiej Rodziny. Nie jest ono wyłączną własnością żadnego kraju ani żadnego człowieka. To przejaw bożej woli.”

“Prawdziwe budo w duchu pojednania występuje w obronie każdej żywej istoty. Dzięki temu, każdy może wypełnić swoją misję.”

Droga oznacza posłuszeństwo wobec woli Boga. Jeśli ktoś choć trochę o tym zapomina, nie można mówić o Drodze.”

“Powiada się, że w aikido przeganiamy diabły nie mieczem, lecz oddechem. To zaś oznacza, że zmieniamy piekło w świat prawdziwego Ducha. Taki właśnie jest cel aikido. Zło sczeźnie, Duch zatriumfuje. Aikido zasieje ziarno w całkiem nowym świecie.”

“Bez budo naród chyli się ku upadkowi, bowiem tylko budo daje mu ochronę i podsyca rozwój nauki.”

“Ci, którzy chcą się poświęcić aikido, powinni mieć otwarty umysł, poprzez aiki wsłuchiwać się w słowa Boga i żyć według zasad przez Niego stworzonych. Postaraj się zrozumieć, w czym tkwi wszechpotężna i oczyszczająca siła aiki. A kiedy już to zrozumiesz, nie ustawaj w dążeniach, aby być coraz lepszym. Przystąp do kształtowania ducha.”

“Pragnę, aby roztropni ludzie słuchali głosu aikido. Nie chcę nikogo pouczać - chcę, żeby we właściwy sposób zmienili swój tok myślenia. Oto jest aikido. Tę misję powinieneś uznać za swoją.”

« powrót